Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Simpsonid

Huvitavad poliitilised teemad Simpsonite multikast

2023. aasta toob taas valimisteaja, kus poliitika ja rahvaga suhtlemine käivad käsikäes. Linnades pannakse tänavate äärde valimisloosungid ning teleekraanidel jagatakse infot erakondade eesmärkide demostreerimiseks. Sellised teemad pakuvad enam väsimust ja tüdimust, kui huvi ja elevust. Sestap keskendume teile praegu huvitavate faktide jagamisele. Enamus Ameerika Ühendriikides teleekraanidel ilmuvates saadetes ei figureeri poliitikategelased. Multifilm Simpsonid on aga võtnud eesmärgiks luua naljakaid sketše seoses poliitilistel orbiitidel ringlevatel teemadel. 

Simpsonid on pikaajaliselt teleekraanidel mängiv animeeritud telesari; enam kui 30 aastat eetris olnud ja nende aastate jooksul käsitlenud paljusid poliitilisi teemasid. Mõned näited poliitilistest probleemidest, mida saates on käsitletud, hõlmavad valitsuse korruptsiooni, kampaaniate rahastamise reformi, tervishoiureformi, keskkonnaprobleeme ja meedia rolli poliitikas. Saates olid ka satiirikud, poliitikuid ja poliitilisi tegelasi mõlemast suuremast USA erakonnast ning käsitlenud rahvusvahelisi poliitilisi probleeme, nagu terrorismivastane sõda. Lisaks on saates uuritud hariduse, sisserände ja tööõigustega seotud küsimusi.

Simpsonites on kogu saate ajaloo jooksul olnud tegelasteks mitmeid poliitikuid ja poliitilisi tegelasi. Mõned tähelepanuväärsemad näited on järgmised:

  1. President George H.W. Bush ja tema naine Barbara, kes esinesid episoodis “Kaks autot igas garaažis ja kolm silma igal kalal”
  2. President Bill Clinton ja tema naine Hillary, kes esinesid episoodis “Bart tagasi tulevikku”
  3. President George W. Bush ja tema naine Laura, kes osalesid episoodis “Isa, kes teadis liiga vähe”
  4. Presidendikandidaat Mitt Romney, kes esines episoodis “Marge vs. vallalised, pensionärid, lasteta paarid ja teismelised ning geid”
  5. Linnapea Joe Quimby, korrumpeerunud linnaametnik ja naistemees, kes on saates korduv tegelane
  6. Senaator Bob Arnold, korrumpeerunud senaator, kes on saates korduv tegelane
  7. Kloun Krusty, kuulus telenägu, kes kandideerib ühes episoodis kongressi.

Simpsonid on kogu saate ajaloo jooksul näidanud väljavõtteid Ameerika Ühendriikides loodud tervishoiu süsteemist. Saates on kritiseeritud tervishoiusüsteemi erinevaid aspekte, nagu tervishoiu kõrge hind, süsteemis navigeerimise raskused ja teatud inimrühmade juurdepääsu puudumine hooldusele. Lisaks kõigele on terviseabi USA-s ka väga kallis (isegi tervisekindlustust omades), mis tähendab, et raviarvete eest tasumiseks kasutatakse lisatöö eest saadud palka.

Üks näide on episood “Marge saab tööd”, kus Simpsonite perekonna tervisekindlustus tühistatakse ja nad on sunnitud arstiabi saamiseks lootma tasuta kliinikule. See episood tõstab esile probleeme, mis on seotud taskukohaste tervishoiuteenuste puudumisega ja raskustega, millega seisavad silmitsi need, kellel pole kindlustust. Teine näide on episood “Õuduste V onnmaja”, kus Simpsoni perekonna haigekassat juhib grupp tulnukaid, kes otsustavad Barti ravikulusid mitte katta, näidates nii, kuidas kindlustusfirmad saavad kasumit tõsta inimeste tervisest hoolimata.

Üheks peamiseks põhjuseks, miks The Simpsons multikas juhib enim tähelepanu USA tervishoiule, on selle süsteemi vead ja kasutu olemasolu. Enim juhitakse aga tähelepanu selle puudustele, mis mõjutavad enim keskklassi inimesi.

Huvitav konseptsoon on ka Simpsonite 91. osa. See oli algselt eetris Ameerika Ühendriikide Foxi kanalil 16. detsembril 1993. Selles osas legaliseerib Springfield hasartmängud, et elavdada oma majandust. Mr Burns avab kasiino, kus Homer palgatakse blackjacki diileriks. 

Üheks kõige üllatavamaks poliitiliseks teemaks The Simpsonite osades oli Donald Trumpi näide presidendina. Üks näide on episood “Bart tagasi tulevikku”, kus Ameerika tuleviku versiooni kujutatakse koos president Trumpiga, näidates riiki rahalises hävingus. See osa oli eetris 2000. aastal, enne Trumpi presidendiks valimist.

Teine näide on episood “Õuduste V onnmaja”, milles Donald Trumpi kujutatakse ebasurnute armee juhina, kes ründab Springfieldi ja näitab, kuidas tema juhtimisstiil võib kogukonnale kahjulik olla. Lisaks avaldas The Simpsons 2016. aastal vastuseks toonasele kandidaadile Donald Trumpile ka lühikese video, millel on temast kui presidendist pilt pealkirjaga “See võib juhtuda”.