Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

South Park

South Park multikas ja välispoliitika

South Park on animeeritud telesari, mille loojateks on Trey Parker ja Matt Stone. Saade sai alguse lühikesest animafilmist nimega “Jõulude vaim”, mille Parker ja Stone mõtlesid välja Colorado ülikooli üliõpilaste ajal.

1995. aastal kogus lühifilm Hollywoodi insaiderite seas populaarsust ning Parkerile ja Stone’ile pakuti arenduslepingut Comedy Centraliga. Nad kasutasid seda võimalust täispika telesaate loomiseks, millest sai South Park. Animafilm debüteeris Comedy Centralis 1997. aastal ja sellest sai kiiresti fenomen. Seda kiideti unikaalse ja siiani tabuna tituleerinud huumoribrändina ning julguse eest käsitleda vastuolulisi teemasid. South Parkile on omane huumori piiride nihutamine ning viisid, mille abil seda tehakse on vastuvõetavad vähemalt 60%-le publikust. Veebileht https://www.nutz.ee/casino/games/blackjack aitab luua võrdlust, kus veebis on kasutusel populaarne mäng humoorika alatooniga. Kahe erineva arvamuse segamine aitab leevendada negatiivsust ning muudab arvamuse pigem humoorikaks tähelepanekuks. 

Aastate jooksul on South Park jätkuvalt arenenud ja kohanenud muutuvate aegadega. See on püsinud eetris üle kahe aastakümne, muutes sellest ühe pikima eetriajalooga animatsioonisarjaks ajaloos. Tänapäeval peetakse South Parki animeeritud televisiooni klassikaks ning sellel on suur ja pühendunud fännibaas.

South Park on kuulus animasari mitmel põhjusel:

  1. Ainulaadne ja vastuoluline sisu: South Parkis on ainulaadne ja vastuoluline sisu, mis sageli iriseerib kultuurilisi, sotsiaalseid ja poliitilisi probleeme. Saade on alati olnud tuntud televisioonis vastuvõetava piiride nihutamise poolest, mis on aidanud sellel koguda palju fänne, kes hindavad selle aupaklikku huumorit.
  1. Huumor: South Park on tuntud oma jõhkra huumori, absurdi ja satiiri poolest, mis meeldib paljudele vaatajaskondadele. Saates on aastate jooksul välja kujunenud kultus, kus paljud vaatajad hindavad selle sarkastilist ja sageli solvavat populaarkultuuri suhtumist.
  1. Pikaealisus: South Park on eetris olnud alates 1997. aastast, mis teeb sellest ühe pikima animatsioonisarja ajaloos. Saade on suutnud püsida aktuaalsena ja populaarsena juba üle kahe aastakümne, mis annab tunnistust selle püsivusest ja võimest kohaneda muutuvate aegadega.
  1. Meeldejäävad tegelased: South Parkis on hulk meeldejäävaid tegelasi, sealhulgas Cartman, Kyle, Stan ja Kenny. Need tegelased on fännide seas väga armastatud ning nende lööklaused ja naljad on populaarsesse kultuuri juurdunud.

Välispoliitika üle nalja heitmine ehk mööda piire narrimine

South Parki on sageli kritiseeritud välispoliitika ja -kultuuride kujutamise pärast. Saade on tuntud oma ajakohaste sündmuste satiirilise ülevaate poolest ja esitab sageli karikatuurse ülevaate maailma liidritest, võõrastest kultuuridest ja poliitilistest probleemidest.

Mõned on kritiseerinud South Parki teatud rühmade ja kultuuride negatiivsete stereotüüpide kinnistamise eest, samas kui teised on väitnud, et saate satiiri eesmärk on kritiseerida võimulolijate tegevust, mitte inimesi või kultuure endid. Peamine eesmärk on siiski mitte otseselt solvata poliitilisi inimesi ning kohandatud käitumismaneerid on need, mis võetakse enim fookusesse. 

Eelkõige on saadet kritiseeritud islami ja moslemikultuuri kujutamise pärast. Mõned kriitikud on väitnud, et saates kujutatakse moslemeid tundetutena ja aitavad kaasa negatiivsetele stereotüüpidele, samas kui teised kriitikud on kaitsnud saate õigust vaadelda religiooni ja poliitilisi küsimusi kui satiiri.

South Park on olnud kriitiline ka Ameerika sisepoliitika ja välispoliitika suhtes, sageli pilgates poliitikuid, erakondi ja maailma liidreid. Mõned on kiitnud saadet julguse eest kritiseerida võimulolijaid, teised aga väitnud, et saate satiir võib olla liiga lihtsustatud ja nüansivaba.

Üldiselt on South Parki välispoliitika ja -kultuuride kujutamine olnud vastuoluline ning seda on osalt kritiseeritud. Saate satiir on aga mõeldud diskussiooni ja debati esilekutsumiseks ning selle lugupidamatu lähenemine poliitikale on teinud sellest populaarkultuuri armastatud ja püsiva osa.

Psühholoogilise valdkonna vaatenurgast võib öelda, et South Park ja sealne kritiseering välispoliitika suhtes näitab emotsioonide välja elamist poliitikute arvelt. 

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga